100 Yıl Sonra İlk Defa Görüldü: Ender Bir Tür Olan Siyah Leoparın Etkileyici Fotoğrafları

Bilim Hayvanı

Bilim Hayvanı

Bilim yolunda koşulmaz, ağır ağır ilerlenir.

Başarılı fotoğrafçı Will Burrard-Lucas, Afrika’da 100 yıl aradan sonra efsanelere konu olan siyah leoparı görüntülemeyi başardı. Afrika’da son derece ender bir tür olan siyah leopara ait son gözlemin 1909’da Etiyopya’da yapıldığı kaydedildi.

Siyah leopar, 100 yıl aradan sonra fotoğrafçı Will Burrard-Lucas tarafından Kenya’da görüntülendi.


Genetik çeşitliliği sonucu oluşan çok miktardaki siyah pigmenti sayesinde, geceleri onu görmek neredeyse imkansız. Buna ek olarak son derece sessiz hareket eden bir tür.

Böyle bir kediciğin aynen bu şekilde siyah olabilmesi için hem annesinin hem de babasının aşırı miktarda siyah pigment taşıması gerekiyor. Dolayısıyla bu tür bu yüzden bu kadar az bulunuyor.

Tarihe geçen fotoğrafçı Will Burrard-Lucas, bu fotoğrafları özel kamera sistemleri kurarak çekmeyi başarmış.

Bu elbette çok kolay olmamış.

Tam 5 gün boyunca leoparın gelmesini bekleyen fotoğrafçı, kamerasını kontrol ettiğinde ise muhteşem görüntüler ortaya çıkmış.

Kendisi o heyecan dolu anları şu şekilde dile getiriyor:

“Bildiğim kadarıyla bugüne kadar bu leopar türü düzgün bir şekilde hiç fotoğraflanamamış. 5 gün sonra gizlice kurduğumuz kameraları kontrol etmeye gittiğimde bu görüntülerle karşılaştım.”


Bugün tam 35 yaşında olan fotoğrafçı, çocukluk yıllarından bu yana hep siyah leoparı görmeyi ve fotoğrafını çekmeyi hayal ettiğini söylüyor.

“Buna inanamıyorum. Bu projeye başladığımda gerçekten siyah leoparın fotoğraflarını çekebileceğime inanmamıştım. Ama işte buradalar ve hayatımda fotoğrafını çektiğim en harika hayvan sanırım bu.”


Siyah leoparın bundan önce çekilen son fotoğrafı 1909 yılına ait ve şu anda Washington’da Smithsonian Ulusal Doğal Tarih Müzesi’nde sergileniyor.

Siyah leoparlar şu anda Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) belirlediği nesli tükenen hayvanlar arasında kırmızı listede bulunuyor.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/