l 1 Milyon Yazılımcı Projesinin Tüm Detayları Açıklandı (Nisan 2020)

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamıştı: 1 Milyon Yazılımcı Projesinin Detayları Belli Oldu

1 milyon yazılımcı
20 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulunup 3 yılda 1 milyon yazılımcı yetiştirmeyi hedefleyen projenin başlatıldığını duyurmuştu. 1 Milyon Yazılımcı projesinin detayları ise Bakan Berat Albayrak tarafından açıklandı.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter’dan yaptığı paylaşımla bu projenin detaylarını kamuoyuyla paylaştı.
Proje sayesinde gençler, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde yer alan BTK Akademi eğitim portalı aracılığıyla kendini bu alanda geliştirebilecek. Gençler de koronavirüs nedeniyle evlerde karantinada olduğumuz bu günlerde geleceklerine dönük değerli adımlar atabilecekler.
1 Milyon Yazılımcı projesi için eğitimler hazırlandı.

13 kategoride 46.742 dakikadan oluşan 31 eğitim BTK Akademi’de şu anda yayında. 2020 sonuna kadar eğitim sayısının 100’ün üzerine çıkarılması hedefleniyor. Programa katılmayı düşünenler internetten başvuru yaparak ve CV dolduracak eğitimleri almaya başlayabilecekler.
Bu eğitim platformunda Algoritma, Big Data, Blockchain, iş zekası, bilgisayar programlama dilleri, işletim sistemi, ofis programları, mobil uygulama geliştirme, oyun programlama, siber güvenlik, veritabanı, proje yönetimi,  Web programlama alanlarında dersler mevcut.
Genç arkadaşlarımızın aldığı her eğitim ve başarı dereceleri özgeçmişlerine işlenecek. Tüm bu özgeçmişler tüm firmaların erişimine açık olan CV Bank havuzunda olacak. Yazılımcı ihtiyacı duyan şirket ve firmalar buradan aradıkları kritere uygun adayları bulabilecek. Eğitimi bitiren arkadaşlarımız, bilgi güvenliği uzmanı, iş analisti, network uzmanı, proje yöneticisi, raporlama uzmanı, sızma testi uzmanı, siber güvenlik uzmanı, sistem analisti, sistem uzmanı, test uzmanı, veri analisti, veri tabanı yöneticisi, Web tasarım uzmanı, yardım masası uzamanı, yazılım geliştirme uzmanı gibi bir çok alanda iş bulabilecekler.

Online eğitimi tamamlayanlar CV Bank’ta öne çıkmaya başlayacak

Online eğitime katılanların aldığı her eğitim ve başarı dereceleri CV’lerine işlenecek. Tüm bu CV’ler tüm firmaların erişimine açık olan CV Bank havuzunda toplanacak. Yazılımcı ihtiyacı olan şirketler, bu havuz sayesinde arzu ettikleri kriterlerdeki adaylara kolayca ulaşabilecekler. Sonrasında mülakat, işe alım gibi süreçler başlayacak. Eğitimi bitirenler birçok alanda iş bulabilecekler.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/